У Львові на початку осені 1902 року був собачий холод. Літо закінчилося раптово, і, здавалось, от-от одразу настане зима. Мрячив дрібний холодний дощ, і час від часу зривався вітер, гуркочучи погано кріпленою бляхою на дахах і жбурляючи в перехожих сміттям, що не встигло прилипнути до бруківки.
Високий, дещо огрядний чоловік, закутаний у довгий сірий плащ, минув костел єзуїтів і попрямував уздовж Трибунальної до готелю «Три корони». Тут він зупинився, ставши навпроти швейцара, який, силоміць усміхнувшись, відчинив перед ним двері.
У залі навпроти рецепції чоловік полегшено зітхнув і опустив комір плаща.
— Доброго ранку, — почувся лагідний жіночий голос, — пан проживає чи бажає поселитись?
Гість побачив розкішну брюнетку, що поспішала йому назустріч, і жадібно ковзнув поглядом по її звабливих формах, що ховались за пуританським строєм рецепціоністки. Чорт забирай! Опинитися би з нею де-небудь в іншому місці і за інших обставин... Було помітно, що дівчина нервувала, і прибулий знав, чому. Він зняв капелюха і розстебнув плаща.
— Доброго ранку, — привітався він, — ні, красуне, я не поселятимусь.
— Отже, пан у нас проживає, — прощебетала вона, — провести пана до його покоїв?
Авжеж! Йому б хотілося цього паскудного ранку опинитися з нею в одних покоях. Він уявив, як біля самих дверей обіймає цю кралю за стан і силоміць заштовхує до номера. А далі зриває з неї цю ідіотську уніформу!..
— Щиро дякую, красуне. Ось він мене проведе.
Чоловік указав на поліцейського фельдфебеля, що спускався до нього згори.
— О-о, пан з поліції... — промовила брюнетка.
Усмішка остаточно зникла з її обличчя.
— Сюди, пане комісаре, — гукнув фельдфебель, зупинившись за кілька кроків від них.
— У вас добра кава? — запитав гість у дівчини, не звертаючи на нього уваги.
— Прямісінько з Відня, — понуро відповіла та.
— От і чудово, — сказав комісар, — принесіть мені нагору. В той номер, де це сталося...
Він усміхнувся їй, але усмішки у відповідь уже не дочекався. «Аякже, — подумав комісар, дивлячись услід брюнетці, що поспіхом подалася виконувати його прохання, — у готелі зараз понад усе прагнуть здихатись поліції. Тому не слід розраховувати на приязнь».
Фельдфебель провів його на третій поверх і зупинився під дверима покоїв з номером «39». Відчинивши двері, він пропустив уперед комісара, а потім зайшов сам.
Усередині двоє капралів виструнчились при його появі, а навпроти з’явилася худорлява постать ад’юнкта Самковського.
— А-а, комісар Вістович, — кисло промовив ад’юнкт, — вітаю пана.
— Вітаю, — буркнув той у відповідь.
Вони потисли один одному руки, і комісар зняв свій промоклий плащ.
На закривавленому ліжку лежав труп молодої жінки, біля якого поралися поліційний лікар і фотограф. Простирадло було відкинуто, й на оголеному тілі виднілося кілька жахливих ран.
— Алоїза Вольфович, зняла покої на добу, — упівголоса промовив ад’юнкт, — донька Кшиштофа Вольфовича, пан знає, хто це?
— Не знаю, — трохи роздратовано відповів комісар.
Недільного ранку натщесерце йому зовсім не хотілося напружувати пам’ять.
— Кшиштоф Вольфович — соляний магнат. Йому належить половина копалень у Бориславі. Сам він мешкає у Львові, на Знесінні, — мовив ад’юнкт.
— Повідомили вже його?
Вістович потягнувся за портсигаром.
— Ще ні, — сказав Самковський.
— От і добре...
Обидва закурили, все ще спостерігаючи за роботою лікаря і фотографа. Вже після них Вістович зможе сам оглянути тіло.
— Коли її знайшли? — запитав комісар.
— Годину тому, — відповів Самковський, — учора ввечері вона зняла номер і попросила портьє розбудити її о восьмій ранку. Була сама, без супутників. Уранці портьє постукав, але ніхто не відповів. О дев’ятій викликали поліцію... На рецепції кажуть, що до неї ніхто не піднімався.
— Хто мешкає по сусідству?
— З обох боків порожні покої...
— Спустися до рецепції і візьми список усіх постояльців за останню добу, — наказав комісар.
Самковський кивнув і подався до дверей, при цьому ледь не збивши кельнера, що якраз приніс каву. Ад’юнкт вилаявся і рвучко його обійшов. Комісар заплатив і взяв до рук гарячу філіжанку, викликавши цим самим заздрість усіх присутніх, крім убитої.
Поліційний лікар нарешті звівся на ноги і підійшов до Вістовича. Це був невеличкий круглий чоловічок з кумедним гострим носом.
— Прибери до дідька свою каву, — сердито промовив він, — я вже слиною з’ївся.
Чоловічок закурив і ще раз окинув оком труп.
— Що скажеш? — запитав Вістович, і не думаючи відставляти філіжанку.
Лікар знизав плечима.
— Вбивство сталося три-чотири години тому. Вбивця завдав точних ударів ножем. Швидше за все, вона й не зрозуміла, що сталося. Є одна цікава деталь. На спині сліди наче від батога...
Комісар наблизився до тіла й обережно повернув його на бік. На спині і справді чітко було видно продовгуваті сліди побиття.
— Той скурвисин не полінувався принести сюди батіг, — з подивом у голосі сказав комісар, — причому не видно, щоб жертва опиралась. Можна подумати, що вона добровільно погодилась на екзекуцію.
— Різне буває, — зауважив лікар, одягаючи плащ, — на завтра, після розтину, знатиму більше... Auf Wiedersehen.
Із цими словами він вийшов за двері. Слідом за ним подався і фотограф, лишивши комісара тільки в товаристві двох капралів. Вістович звівся на ноги й оглянув речі на туалетному столику. Тут були звичні жіночі дрібнички, австрійська газета і складена вдвоє візитка. Розгорнувши її, комісар прочитав: «Альфред Шимонович. Крамниця східних секретів. Вул. Ягеллонська, 10». Поруч стояло кілька напівспалених ароматичних свічок і пляшечка з якоюсь олією.